« Ožujak 2024 »

O KNJIŽNICI

Radno vrijeme: svakog radnog dana u vrijeme nastave, od 8:00 do 14:00

Knjižničarka: Ana Milovan, prof. i mag. bibl.

E-mail: ana.sarcevic8@skole.hr

Smještaj: knjižnica je smještena na drugom katu škole na površini od 40 m2

Oprema: od tehničke opreme knjižnica posjeduje: 3 računala, pisač i skener

Broj čitateljskih mjesta: 11

Broj računala u školskoj knjižnici: 3

Broj računala s pristupom internetu: 3

Veza s internetom: ADSL

Program za knjižnično poslovanje: MetelWin

Knjižnični fond: 3713 (knjige, časopisi)

Periodika:

• Hrvatske šume: časopis za popularizaciju šumarstva
  • Olimp
  • Hrvatski pekar: stručni časopis za pekarstvo, mlinarstvo, tjesteničarstvo i industrijsku ambalažu
  • Školske novine: tjednik za odgoj i obrazovanje

UVJETI POSUDBE I USLUGE

Odjednom se mogu posuditi tri knjige na rok od tri tjedna (21 dan). Sva knjižnična građa dostupna je kako nastavnicima (djelatnicima) tako i učenicima škole.

Časopisi i referentna zbirka (enciklopedije, leksikoni, rječnici) mogu se koristiti u čitaonici ili posuditi na jedan školski sat.

KNJIŽNIČNI KATALOG

Knjižnični katalog predstavlja popis cjelokupne knjižnične građe koju knjižnica posjeduje. Katalozi daju odgovore na pitanja korisnika: koju građu ima knjižnica, koja djela određenog autora posjeduje, koje publikacije iz određenog stručnog područja, koje publikacije o određenoj temi ili predmetu i slično.

Dragi učenici, profesori i roditelji  katalog Knjižnice Strukovne škole Pula pretraživ je klikom na sliku ispod teksta, a građa je obrađena u programu Metel Win i računalno je pretraživa po raznim parametrima.

VIRTUALNA KNJIŽNICA STRUKOVNE ŠKOLE PULA

KAKO SE PONAŠATI U ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI

1. U knjižnici slobodno možeš razgledati knjige, ali svaku vrati na mjesto. Ako ne znaš gdje se knjiga nalazi vrati je knjižničarki koja će je vratiti na njezino mjesto.
  2. Trebaš li određenu knjigu, a ne znaš gdje se knjiga nalazi ili kako se zove, pitaj knjižničarku!
  3. Posuđene knjige vrati na vrijeme. U našoj knjižnici knjigu možeš zadržati 21 dan.  I pazi na rok vraćanja knjige, osobito lektire kako bi je svi stigli pročitati!
  4. Za uništenu ili izgubljenu knjigu učenik je dužan donijeti zamjensku knjigu, a kada je riječ o lektiri isti primjerak knjige, ili platiti naknadu u iznosu cijene knjige (koju možeš provjeriti kod knjižničarke).
  5. Ne posuđuj drugomu posuđenu knjigu!
  6. Knjigu valja čuvati. Ne listaj je masnim prstima i dok jedeš. Ne šaraj po knjizi (ni po vlastitoj) i ne savijaj uglove da bi znao do koje si je stranice pročitao.
  7. Knjiga je lijep dar u svim prilikama!

(prema knjizi Nade Iveljić „BONTON – pravila uljudnog ponašanja za djecu“)

ZAŠTO JE VAŽNO ČITATI KNJIGE?

laugh

Postoji bezbroj razloga zbog kojih je dobro i važno čitati knjige. Knjiga će vas okupirati duže od bilo kojeg filma, omogućuje vam da koristite svoju maštu i izvučete pokoju poruku, ali to nisu jedini razlozi da se uhvatite knjige. Donosimo vam top 6 razloga.

1. OŠTAR UM - Dobra knjiga je više nego zanimljiv način da ispunite popodne, zaposlite svoje sive ćelije, upijajte riječi, dajte lice i izgled svakom liku, riješite misterij, ili pokušate da predvidite što će se sljedeće dogoditi. I dok se zabavljate, također učite važne lekcije i činjenice koje vam mogu koristiti kasnije u životu.
  2. OBOGATITE SVOJ RJEČNIK - Uz knjigu će te vjerojatno proširiti svoj rječnik  i naučiti nekoliko novih riječi. Najbolje u svemu tome je da sve to dolazi lagano i prirodno.
  3. KREATIVNOST - Informacije iz knjiga koje čitate vam mogu pomoći da unaprijedite svoj posao, steknete veće komunikativne sposobnosti i poboljšate svoj status u društvu. Knjige koje su poslovnog karaktera mogu vas motivirati i dati vam nove ideje. Nove ideje su ključ uspjeha, a svi znamo da ideje mijenjaju svijet u kome živimo. Uz knjige možete postati bolji pisac, umjetnik, čak vam mogu pomoći da odlučite čime ćete se u životu baviti.
  4. UŽIVAJTE U AVANTURAMA - Dvorci, zmajevi, hrabri vitezovi i dvorske dame nisu baš stvari s kojima se susrećemo svakodnevno, a to je još jedna od razloga da čitate više knjiga. Sve što vam je potrebno je dobra knjiga i možete raditi sve o čemu ste sanjali – letjeti na zmaju, živjeti u mitološkom mjestu, letjeti u svemirskom brodu, spasiti svijet, biti dio važnog povijesnog događaja, ili uživati u romansi, bez straha da završite sa slomljenim srcem!
  5. OTKRIJTE PO KOJU MUDROST - Knjige su prepune mudrosti, naučit će  vas da svaki junak ima svoje strahove, da su anti-heroji često najhrabriji, da se dobre stvari događaju nakon teških izbora, da su ljudski karakteri poput luka i imaju mnogo slojeva, od kojih nisu svi dobri, ali ni loši.
  6. NAUČITE NEŠTO NOVO - Mnoge, divne knjige su bazirane na povijesnim činjenicama o kojima možda ne znate ništa, ukoliko ste spavali na satovima povijesti, ali dodajte neki zanimljiv zaplet i naučit će te mnogo više o velikim bitkama od ljudi koji su zapravo hvatali bilješke na predavanjima.

(IZVOR)