« Travanj 2024 »

Savjeti za sigurno korištenje interneta:

• nemoj davati osobne podatke o sebi ili članovima svoje obitelji, o školi, telefonski broj ili adresu stanovanja
  • kad si na netu ili chatu, sjeti se da nisu svi ono kako se predstavljaju
  • ako te netko uznemirava na internetu, govori ružno ili bilo što pri čemu se ne osjećaš ugodno – prekini razgovor
  • pomogni drugima u svojoj knjižnici ako imaju problema pri korištenju internetu
  • "prijatelji” s neta možda nisu najbolji sugovornici o tvojim problemima s roditeljima, prijateljima ili u školi – pročitaj ono pod točkom 2.

Porast zlostavljanja djece kao i razvoj novih oblika zlostavljanja u uskoj je vezi i s razvojem tehnoloških komunikacijskih dostignuća. Tako je Internet, kao najpopularnije sredstvo komunikacije i informiranja, postao dio svakodnevice života djece i mladih koji su, nažalost, često izloženi neprimjerenim sadržajima. Kako je Internet mjesto na kojemu, barem u Hrvatskoj, ne postoji usustavljen mehanizam kontrole sadržaja u sklopu državnog aparata, odgovornost ostaje na djeci i mladima, a ponajviše na roditeljima koji bi trebali kontrolirati djecu u korištenju Interneta. Dio odgovornosti preuzima Centar za sigurniji internet (csi.hr) i nudi pomoć djeci i mladima, njihovim roditeljima, nastavnicima, državnim institucijama i svima onima kojih se dotiče područje djelovanja Centra.

(IZVOR)

• Blog.Hr - mogućnost kreiranja vlastitog bloga, pregled postojećih blogova.
  • British Council (učenje engleskog jezika) - besplatni internetski materijali za pomoć odraslima, tinejdžerima i djeci u učenju engleskog jezika.
  • Carnet (Hrvatska akademska istraživačka mreža) - pristup internetu i internetske usluge, edukacija, e-knjižnica.
  • Edukacija.hr - portal koji objedinjuje ponudu raznih obrazovnih ustanova i centara za dodatno obrazovanje u Hrvatskoj.
  • Hrvatski na mreži - pomoći će vam u redovitoj nastavi hrvatskoga jezika, ali i pružiti vam uvid u mnogobrojne književne, kulturne i umjetničke sadržaje.
  • Learning English Online - materijal za učenike i nastavnike, za učenje engleskog jezika.
  • Matura - on line izdanje priručnika Hrvatski na maturi.
  • Moj prvi posao - pretraživanje poslova, savjeti u vezi s traženjem posla.
  • Mreža mladih Hrvatske - savez 52 nevladine udruge mladih i za mlade koji u Republici Hrvatskoj djeluje kao nacionalna krovna organizacija mladih.
  • Pisci na mreži - webinara pomoću koje se književnost prevodi iz sfere apstraktnog u nešto sasvim praktično, stavljajući učenike u izravan i osobni kontakt s književnicima.
  • Pitajte knjižničare - objašnjenje pojmova te literaturu koja vam je potrebna za izradu referata, prezentacije ili seminara.
  • Portal za škole - jedinstveno mjesto, izvor korisnih informacija za nastavnike, učenike, roditelje i škole i polazišno mjesto do drugih online i klasičnih izvora informacija.
  • Stipendije - portal posvećen stipendijama koje su dostupne hrvatskim građanima za studij u Hrvatskoj i inozemstvu.
  • Vodič kroz zanimanja - savjeti i informacije koje su potrebne pri odabiru zanimanja i planiranju karijere.
  • Volontiram.hr - baza podataka ponude i potražnje volonterskih mjesta i poslova na području Hrvatske i informacije o zakonskoj regulativi vezanoj uz volontiranje u Hrvatskoj.
  • Zelena akcija - vijesti, događanja, aktivnosti, dokumenti, linkovi nevladine neprofitabilne udruge građana za zaštitu okoliša.