Strukovna škola Pula domaćin radionice za ravnatelje, satničare i stručne suradnike strukovnih škola Istarske županije: Kurikulum ustanove, model i primjena
Autor: Ana Milovan, 27. 11. 2023.

Pomoćnica ravnatelja za razvoj strukovnog obrazovanja Vesna Anđelić i viši stručni savjetnik za šumarstvo, preradu i obradu drva u Odjelu za kurikulum, razvoj i praćenje Josip Ivoš održali su u u četvrtak (23. studenog 2023.) u Strukovnoj školi Pula, radionicu „Kurikulum ustanove, model i primjena“. Ova je edukacija, u organizaciji Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, bila namijenjena ravnateljima, satničarima i stručnim suradnicima strukovnih škola Istarske županije s ciljem jačanja njihovih kompetencija u planiranju modularnog procesa učenja i poučavanja.

Četrdesetak sudionika dobilo je uvid u sastavnice novih sektorskih i strukovnih kurikuluma, strategije planiranja nove modularne nastave u strukovnim školama i smjernice za primjenu novih strukovnih kurikuluma i izradu novog modela kurikuluma ustanove za strukovno obrazovanje. Izmjenom predavanja, grupnog rada i metoda izlaganja ostvareni su planirani ishodi učenja: 1) razlikovati sektorski i strukovni kurikulum, 2) objasniti sastavnice strukovnih kurikuluma s naglaskom na module, 3) raspraviti o modularnom procesu učenja i poučavanja i 4) identificirati tehnike planiranja modularnog procesa učenja i poučavanja.

Na jednak se način ova edukacija radioničkog tipa organizira i za ravnatelje, satničare i stručne suradnike strukovnih škola u drugim hrvatskim županijama, a sve kao finalizacija ESF projekta „Modernizacija sustava strukovnog obrazovanja i osposobljavanja“. Posljednje četiri godine stotine hrvatskih stručnjaka rade na reformi i modernizaciji strukovnog obrazovanja u Hrvatskoj, kako bi hrvatski učenici dobili moderno, dinamično i prilagodljivo obrazovanje u skladu s vremenom u kojem živimo i u skladu s potrebama tržišta rada.

Budući da modularno strukturiranje kurikuluma predstavlja značajnu promjenu, najavljene su i druge edukacije koje će se održavati za članove pojedinih stručnih aktiva kako bi se nastavnici pripremili za implementaciju novih strukovnih kurikuluma kojima se definiraju proces i uvjeti stjecanja kvalifikacija na razinama od 2 do 5 HKO -a.

Fotogalerija: