Ukrajinka Lilia Kulikova učenicima 4. b razreda predstavila izložbu „Ukrajinska tradicijska baština“
Autor: Ana Milovan, 19. 3. 2024.

Učenici 4. b razreda smjera nutricionist, u pratnji nastavnice Sandre Brešić i školske knjižničarke Ane Milovan, imali su privilegiju istražiti bogatu baštinu Ukrajine kroz posjet izložbi „Ukrajinska tradicijska baština" u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula. Posjet i tematske aktivnosti u ponedjeljak, 18. ožujka, organizirala je knjižničarka Škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Željka Kondić Dabo, pružajući učenicima priliku za dublje razumijevanje izloženih predmeta i usvajanje kulturnih vrijednosti.

Knjižničarka Željka Kondić Dabo i učenica drugog razreda Škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Lilia Kulikova osmislile su nekoliko aktivnosti za istraživanje ukrajinske baštine. Nakon uvodnih riječi knjižničarke Kondić Dabo, učenica Lilia Kulikova provela je kroz izložbu svoje kolege, vidno zainteresirane učenike  4. b iz Strukovne škole Pula, predstavljajući im kulturnu tradiciju Ukrajinaca; govorila im je što simbolizira pojedina boja u tradicionalnom ukrajinskom vezu, koje su osobitosti tradicijskih glazbenih instrumenata, kako su se pravile igračke, što je specifično za kuhinju i blagdanske običaje. Učenici su također imali priliku naučiti osnovne fraze na ukrajinskom jeziku, kako pozdraviti i kako se predstaviti, a potom su na papiru ukrašavali ukrajinsku tradicionalnu košulju višivanku tradicionalnim motivima. Dan višivanke, tradicionalne ukrajinske vezene košulje, obilježava se u svibnju. Učenica Lilia završila je posjet čitanjem pjesme o proljeću na ukrajinskom jeziku te je podijelila svima straničnike s receptom za ukrajinski „uzvar“, kompot od sušenog voća.

Izložba „Ukrajinska tradicijska baština“ može se razgledati do kraja ožujka u radno vrijeme Gradske knjižnice i čitaonice Pula. Samo gostovanje izložbe u Puli organizirano je u suradnji s Radnom grupom za manjinske knjižnice HKD-a i Središnjom knjižnicom Rusina i Ukrajinaca RH, povodom njezine nadolazeće 30. obljetnice rada.