I na početku i na kraju bijaše kava
Autor: Betina Boban, 11. 10. 2022.

„I na početku i na kraju bijaše kava“, kako kaže Julijana Matanović. Potaknuti tim riječima i Svjetskim danom kave (1. listopada) u Strukovnoj školi Pula organizirali smo Tjedan kave od 3. do 7. listopada, koji smo iskoristili za brojne zanimljive i edukativne aktivnosti.

Nastavnica Ivana Matić je s učenicima 2.d razreda (zanimanje Mesar, Pekar i Stolar JMO) kroz aktivnost „Idemo na kavu?“ govorila o višeznačnosti ispijanja kave. Knjižničarka Betina Boban u knjižnici je ugostila učenike 3.e razreda (zanimanje Pekar JMO) i nastavnicu Mariju Došen te su pričali o poveznici kave, druženja i razgovora (osim kada nam treba jedna kava bez riječi, tzv. šutkuša) - „Upamti, mala, kad ti sjećanje postane važnije od života, upamti taj čas, to znači da si došla na pola puta, govorila mi je baka, ona koja me, prema kavenim terminima, naučila snalaženju u vremenu. Drugi dio puta ćeš se samo ispitivati i nastojati ispraviti greške prvog. I kad skontaš kakva si bila drugima, a kakvi oni tebi, dođe kraj. Poravnato. Đe si bila, niđe, šta si napravila, znaju drugi. A ti znaš da nisi popila kafu s nekim s kim si trebala.“ (Julijana Matanović, I na početku i na kraju bijaše kave, str. 16.)

Nastavnica Ana Okmaca Pilepić je s učenicama 1.a razreda (zanimanje Kozmetičar) napravila istraživanje o kavi te dolasku kave u našu domovinu te su izradile plakate i izradile „Put kave“. Nastavnice Mateja Lukac i Marina Jantoš Grubešić s učenicima 3.b i 4.b razreda (zanimanje Tehničar nutricionist) provele su senzorsku analizu kave, a nastavnica Jantoš Grubešić izradila je i video povodom Svjetskog dana kave. Nastavnica Mirna Gruić s učenicima 4.b razreda (zanimanje Tehničar nutricionist) provela je mikrobiološku analizu kave, a nastavnica Marija Došen održala im je predavanje o utjecaju kave na zdravlje.

Uz ispijanje kave idu i slatki i slani zalogaji - nastavnica Mateja Lukac je s učenicima 2.d razreda (zanimanje Pekar JMO) izradila slastice s okusom kave, a nastavnica Marija Došen je s učenicima 3.e razreda (zanimanje Pekar JMO) izradila slane muffine koje su donijeli na druženje u knjižnici.